Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

ΑΝΕΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-0 ΣΕΤ

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τη 12η νίκη του σε 13 αγώνες της Α1 βόλεϊ Γυναικών επικρατώντας με 3-0 του Μαρκόπουλου στο Ρέντη.

Με την Όλγα Τρατς βασική για πρώτη φορά και την Ράντι Τένεβα στον πάγκο, ο Ολυμπιακός πήρε μία ακόμα εύκολη νίκη.

«Όπλο» των ερυθρόλευκων οι 12 άσοι, εκ των οποίων 4 πήρε η Σέρβα, Ιβάνα Λούκοβιτς που ήταν πρώτη σκόρερ του αγώνα. Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του σκορ, στο πρώτο σετ οι Κυπελλούχες Ελλάδας έκαναν… περίπατο, ενώ στο δεύτερο, το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 12-11, αλλά ως εκεί.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες ήταν μπροστά με 7-5, πριν ακολουθήσει ένα σερί 8-0 του Ολυμπιακού που ουσιαστικά τελείωσε εκεί το παιχνίδι, με τον Τέλη Σωτήρχο να δίνει ανάσες στην αρχηγό Δήμητρα Γιακουμή, περνώντας στη θέση της την Άννα Καββαθά.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε απόσταση... αναπνοής από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, με τρεις βαθμούς λιγότερους, ενώ οι φιλοξενούμενες θα παλέψουν για τη σωτηρία τους.

Τα σετ : 25-12, 25-18, 25-14

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 8 (1 άσος, 6/13 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Κοσμά 9 (2 άσοι, 6/21 επ., 67% υπ., 1 μπλοκ), Τρατς 5 (5/8 επ.), Λούκοβιτς 20 (4 άσοι, 12/17 επ., 4 μπλοκ), Γιακουμή 6 (3 άσοι, 2/5 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (2 άσοι, 5/5 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 38% υπ.), Καβαθά 1 (1/2 επ.).

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Φουντζήλα 3 (3/6 επ., 18% υπ.), Νικολαϊδη, Νίκιτς 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Σόουζα 3 (3/8 επ., 43% υπ.), Κόστιτς 7 (5/19 επ., 2 μπλοκ), Γεωργιάδου 2 (1 άσος, 1/4 επ.), Σάκκουλα (λ, 71% υπ.), Δικαιούλια 1 (1/3 επ.), Ζήση Π. 2 (2/6 επ.), Ζήση Χρ., Βαρουδάκη 6 (1 άσος, 4/11 επ., 27% υπ., 1 μπλοκ)