Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΥΧΗ... ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕ ΚΑΝΕΙΣ! ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 68-71

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός, με άμυνα... απροσπέραστη, ξεκίνησε νικηφόρα στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 68-71 στην έδρα της Βαλένθια!

Είχε απουσίες, είχε κακή ψυχολογία, αλλά στη Βαλένθια ο Ολυμπιακός είχε και... ψυχή!

Πρώτος σκόρερ των ερυθρόλευκων ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 21 πόντους, με τους Λοτζέσκι Σλούκα και Μάντζαρη να βάζουν το λιθαράκι τους στο σκοράρισμα.

Μάλιστα, με τους πόντους που πέτυχε ο αρχηγός του Ολυμπιακού ανέβηκε στην έκτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών της Ευρωλίγκας, ξεπερνώντας τον Τζέι Αρ Χόλντεν, όπως ήδη σας έχουμε ενημερώσει (δείτε το σχετικό θέμα ΕΔΩ).

Στα καθαρά αγωνιστικά...

Οι κακές επιλογές στην επίθεση και οι αργές περιστροφές στην άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία στη Βαλένθια να ξεκινήσει με ένα 6-1 την αναμέτρηση. Όμως, στη συνέχεια οι Σπανούλης και Χάντερ... «ξεμπλόκαραν» τον Ολυμπιακό και κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ο Σάτο είχε δημιουργήσει αρκετούς «πονοκεφάλους» στην άμυνα των ερυθρόλευκων, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, ο έλεγχος των ριμπάουντ και ο Ματ Λοτζέσκι - στα τελευταία λεπτά- έδωσαν στους ερυθρόλευκους το προβάδισμα στο τέλος (18-20).

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να παίρνει όχι μόνο το προβάδισμα, αλλά να φτάνει και στο +4. Όμως, αφού ο αρχηγός του Θρύλου πήρε τις κατάλληλες… ανάσες, ήρθε «ζεστός» από τον πάγκο, ξεκινώντας την αντεπίθεση της ομάδας του. Ο Σπανούλης, σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα του Πέτγουεϊ που έκλεψε αρκετές μπάλες, έφερε ξανά τους ερυθρόλευκους μπροστά, ενώ το τρίποντο του Μάντζαρη, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πήγε τη διαφορά στο +5 (30-35). Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς διατηρούσαν αυτή τη διαφορά, έως ότου ο Σάτο ευστοχήσει έξω από τα 6,75μ. σχεδόν με την εκπνοή και διαμορφώσει το 36-38.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Βαλένθια έφερε το ματς στα ίσα, αλλά... Σπανούλης και Μάντζαρης με διαδοχικά τρίποντα έφεραν τον Ολυμπιακό ξανά στο +5, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι καλές προσωπικές άμυνες του Πέτγουεϊ, αλλά και ο... «καυτός» Λοτζέσκι έφτασαν τους ερυθρόλευκους ακόμα και στο +6. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς διατηρούνταν μπροστά, αλλά τα πολλά –αχρείαστα- φάουλ έστελναν τους Ισπανούς στις βολές, με αποτέλεσμα να μην ανοίγει η διαφορά, ενώ το τρίποντο του Μπάικς στο τέλος να κάνει το 54-56.

Για άλλη μία φορά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά σε περίοδο. Αυτή τη φορά, οι ερυθρόλευκοι έμειναν χωρίς καλάθι για τρία λεπτά, με τη Βαλένθια να το εκμεταλλεύεται αυτό και με ένα σερί 4-0 να περνά ξανά μπροστά με +2. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, με τους Ισπανούς από την άλλη να φτάνουν στο +4, στα μισά. Κάπου εκεί... «μίλησαν» οι Σπανούλης και Χάντερ, οι οποίοι έκαναν ένα σερί 6-0, δίνοντας ξανά το προβάδισμα , ενώ ο Λοτζέσκι πήγε τον Ολυμπιακό στο +4. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα δικό τους 4-0 έκαναν το 66-66, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Το ματς ήταν στην ισοπαλία (68-68) στα τελευταία 20’’, με τον Σλούκα να παίρνει το φάουλ στο τέλος της επίθεσης. Ο διεθνής γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη, αλλά πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και αμέσως πήγε στη γραμμή –με φάουλ του Σάτο- και με 2/2 έκανε το 68-71 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε τα... αυτονόητα και αυτά που δεν έκανε στο ΟΑΚΑ και κλείδωσε τη νίκη...

Στα αξιοσημείωτα η ματ κίνηση του Μίλαν Τόμιτς στον Περάσοβιτς όταν έπαιξε για αρκετό χρονικό διάστημα με 4 κοντούς και τον Χάντερ ή τον Ντάνστον (πρέπει να ανεβάσει την αποδοσή του ΑΜΕΣΑ), αφού ο Πέτγουεϊ είχε παίξει πολύ και ο Αγραβάνης δεν μπόρεσε να προσφέρει.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-56, 68-71.

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 2 (1/1δίπ., 0/3τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ. σε 19:38), Βαν Ρόσομ 10 (2/5δίπ., 2/4τρίπ., 0/2β., 2ρ., 4ασ., 1κλ., 2λ. σε 23:32), Σάτο 11 (3/5δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 5ρ., 1ασ., 1κλ., 2λ. σε 22:57), Λίστσουκ 3 (1/3δίπ., 1/1β., 3ρ., 1ασ., 1λ. σε 18:49), Λούτσιτς 6 (1/2δίπ., 1/1τρίπ., 1/1β., 4ρ., 2ασ., 1κοψ. σε 22:29), Βίβες (1λ. σε 5:48), Μαρτίνεθ (0/1τρίπ. σε 9:23), Μπάικς 11 (2/8δίπ., 1/3τρίπ., 4/4β., 1ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ. σε 18:40), Λόντσαρ 8 (3/5δίπ., 2/3β., 1ασ., 2κλ., 4λ. σε 16:37), Αγκιλάρ 3 (1/4τρίπ., 2ρ., 1κλ., 1κοψ. σε 16:11), Χαρανγκόντι 14 (6/7δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 5ρ., 2κλ. σε 25:56)

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ (0/4τρίπ., 8ρ., 3ασ., 1κλ., 1κοψ. σε 30:24), Χάντερ 9 (4/7δίπ., 1/2β., 6ρ., 1κοψ., 2λ. σε 26:30), Ντάνστον (0/2δίπ., 3ρ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 13:32), Σπανούλης 21 (3/6δίπ., 4/10τρίπ., 3/5β., 2ρ., 5ασ., 4λ. σε 32:16), Σλούκας 14 (2/4δίπ., 1/1τρίπ., 7/8β., 4ρ., 1ασ., 2κλ., 3λ. σε 13:22), Αγραβάνης (1ρ. σε 4:31), Μάντζαρης 9 (3/6τρίπ., 2ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ. σε 30:11), Λαφαγέτ 4 (2/3δίπ., 0/3τρίπ., 4ρ., 5ασ., 1λ. σε 21:17), Λοτζέσκι 14 (7/10δίπ., 0/4τρίπ., 0/1β., 4ρ., 2κλ. σε 27:57)