Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

ΜΕΓΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΕ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΑΜΠΟΡΑΛ 76-64

Με δυο πρόσωπα ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, με τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη (27π.) να βάζει στο δεύτερο ημίχρονο... μπροστά τις ερυθρόλευκες μηχανές με αποτέλεσμα ο Θρύλος να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα μέχρι εκείνη την στιγμή και να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του φτάνοντας στην 4η νίκη του στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκας απέναντι στην Λαμποράλ με 76-64!

Για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στη Λαμποράλ, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης τον πήρε από το… χέρι στο δεύτερο μέρος, ανοίγοντάς του το δρόμο για τη νίκη και το 4/4 στο TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο "πληγώθηκε" από την έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση, αλλά όταν ο "Kill Bill" βρήκε ρυθμό στο δεύτερο μισό του ματς τότε βρήκαν και οι ερυθρόλευκοι. Ο αρχηγός είχε 27 πόντους με 4/8 τρίποντα, 2 κλεψίματα και 6 ασίστ και ήταν εκείνος που έδωσε στον Ολυμπιακό τις... λύσεις που χρειάζονταν ώστε να ανατρέψει τη διαφορά που είχε αποκτήσει η Λαμποράλ και να φτάσει στην τέταρτη νίκη του στο Τοπ-16 και να παραμείνει αήττητος.

Ο Οθέλο Χάντερ πρόσθεσε από την πλευρά του άλλους 14, αλλά και μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Από τους Ισπανούς ξεχώρισαν οι Άνταμς και Σενγκέλια με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Στα καθαρά αγωνιστικά...

«Φουριόζα» μπήκε στο παρκέ του ΣΕΦ η Λαμποράλ Κούτσα που μετά από δύο λεπτά ήταν μπροστά με πέντε πόντους. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν κάποιες παροδικές λύσεις και στο 5ο λεπτό έκαναν το πρώτο... προσπέρασμά τους στο ματς με σκορ 10-9. Η ισπανική ομάδα κατάφερε όμως χάρη στην ταχύτητά της να πάρει εκ νέου τα ηνία, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με 17-18. Το μεγάλο πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν η επιθετική του αφλογιστία, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μην έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεσή τους και επίσης να έχουν άσχημα ποσοστά από την γραμμή του τριπόντου.

Οι ερυθρόλευκοι, παρά τα πολλά... τρικ που δοκίμασε ο Ελληνας τεχνικός, εξακολουθούσαν να μην μπορούν να έρθουν σε επαφή με το καλάθι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Λαμποράλ και για πρώτη φορά στο ματς ανέβασε την διαφορά της στους οκτώ πόντους στο 14ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε και στους δέκα πόντους και το 25-35 στο 19ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα ο Μπρεντ Πέτγουεϊ έβαλε το πρώτο τρίποντο του Θρύλου στην αναμέτρηση για το 28-35. Η Λαμποράλ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ υπέρ της στο 28-37, με τον Ολυμπιακό να έχει χάσει τη μάχη των ριμπάουντ έχοντας 15 έναντι 23 της Λαμποράλ.

Επιπλέον οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 1/10 τρίποντα και έτσι εξηγείται η διαφορά για την ισπανική ομάδα, παρά τα περισσότερα λάθη που μετρούσε (10 στο σύνολο) από τον Ολυμπιακό (3 στο σύνολο).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό, με την Ισπανική ομάδα να είναι μπροστά με 28-39. Ο Βασίλης Σπανούλης έβαλε το πρώτο του τρίποντο στο ματς και κάπως έτσι και σταδιακά τα δεδομένα ξεκίνησαν... να αλλάζουν. Η Λαμποράλ πέρασε μπροστά με 35-45 στο 23ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε αυτό που του έλειπε, το καθαρό του μυαλό στην επίθεση και έτσι ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Με τον αρχηγό του να είναι ο... «μαέστρος» του, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 52-51 με κάρφωμα του Χάντερ και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 54-53, με τον «Kill Bill» να έχει τους 15 από τους 22 πόντους του στην 3η περίοδο!

Με ένα σερί 5-0 ξεκίνησε την τελευταία περίοδο ο Θρύλος και έτσι απέκτησε τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς και το 59-53 στο 32ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο η Λαμποράλ... έχασε τον Μάικ Τζέιμς με πέντε φάουλ, με τον πρώην παίκτη του Κολοσσού να ολοκληρώνει το ματς με 4 πόντους. Το ερυθρόλευκο σερί ανέβηκε στο 8-0, μετά από τρίποντο του Λοτζέσκι στο 33ο λεπτό. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (67-53) με το σερί του Ολυμπιακού να έχει φτάσει στο 13-0 και τον Σπανούλη να πετυχαίνει το 25ο πόντο του. Με γκολ φάουλ του Οθέλο Χάντερ οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκαν μπροστά με 15 πόντους (70-55), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, έχοντας ουσιαστικά... «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Ο Βασίλης Σπανούλης αποθεώθηκε εν... χορώ από τους οπαδούς του Ολυμπιακού στο 39ο λεπτό όταν και πέρασε στο πάγκο. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 76-64 και συνεχίζουν μαζί με την ΤΣΣΚΑ να οδηγούν την κούρσα στο γκρουπ F, όντας αήττητοι.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (2/2δίπ., 1/6τρίπ., 3ρ., 2κοψ. σε 17:36), Χάντερ 14 (6/8δίπ., 2/2β., 7ρ. σε 16:52), Ντάνστον 7 (2/5δίπ., 3/4β., 7ρ., 2ασ., 2κλ., 1κοψ. σε 23:08), Σπανούλης 27 (6/9δίπ., 4/8τρίπ., 3/4β., 1ρ., 6ασ., 2κλ., 2λ. σε 32:19), Σλούκας 2 (0/1δίπ., 0/3τρίπ., 2/2β., 1ρ., 4ασ., 2λ. σε 16:12), Πρίντεζης 2 (0/4δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 4ρ., 1ασ., 2λ. σε 22:24), Μάντζαρης 7 (2/4δίπ., 1/2β., 4ρ., 4ασ., 1λ. σε 21:23), Κατσίβελης (0/1δίπ., 0/2β., 3ρ., 1ασ. σε 8:29), Ντάρντεν 5 (2/4δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 1ρ., 1κλ. σε 18:53), Λοτζέσκι 5 (1/3δίπ., 1/2τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε 22:44)

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 12 (2/5δίπ., 2/5τρίπ., 2/2β., 4ρ., 5ασ., 1κλ., 3λ. σε 27:17), Τζέιμς 4 (1/2δίπ., 2/β., 3ρ., 3λ. σε 12:43), Άιβερσον 6 (2/3δίπ., 2/4β., 8ρ., 1κλ., 2κοψ. σε 17:25), Κοσέρ 3 (1/3δίπ., 0/1τρίπ., 1/1β., 2ρ., 2λ. σε 23:22), Σενγκέλια 10 (3/6δίπ., 0/2τρίπ., 4/4β., 3ρ., 1κλ., 1λ. σε 18:05), Τιγί 6 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 3ρ., 2ασ., 1κοψ., 1λ. σε 21:55), Μπέγκιτς 8 (2/5δίπ., 4/6β., 9ρ., 1ασ., 2κοψ., 1λ. σε 22:35), Σαν Εμετέριο 4 (2/4δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 3ασ., 3λ. σε 23:48), Χάνσμπροου 5 (1/2δίπ., 1/1τρίπ., 1ασ., 1κλ. σε 11:11), Μπέρντας Ντάβ. 6 (0/5δίπ., 2/7τρίπ., 0/2β., 3ρ., 1ασ., 1λ. σε 21:39)

Συνολική στατιστική:
Ολυμπιακός: 19/37δίπ., 8/26τρίπ., 14/20β., 25-9ρ., 19ασ., 6κλ., 3κοψ., 7λ.
Λαμποράλ Κούτσα: 17/39δίπ., 5/19τρίπ., 15/21β., 27-13ρ., 13ασ., 4κλ., 5κοψ., 15λ.