Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2016

ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ ΚΑΙ... ΑΓΓΙΞΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ 100! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 95-74

Ο Ολυμπιακός άγγιξε σε άλλο ένα ματς τους 100 πόντους, επικράτησε του Άρη (95-74), και πέτυχε νέα νίκη σε φιλικό παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ ο Λοτζέσκι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Άρης να προηγηθεί με 18-19. Οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν πιο εύστοχοι στη δεύτερη περίοδο από ό,τι στην πρώτη, βρήκαν ρυθμό επιθετικά, αλλά όχι και αμυντικά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 44-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η εικόνα άλλαξε. Με εκπληκτική άμυνα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να μην κοιτάξουν πίσω ξανά. Με επιμέρους 29-12 στην τρίτη περίοδο οι πρωταθλητές είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και έτσι έκαναν το 73-55.

Το πόδι δεν έφυγε από το γκάζι ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μέσω της άμυνας τους και πάλι, οι ερυθρόλευκοι ήλεγξαν το ματς και διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για το τελικό 95-74.

Δεκάλεπτα: 18-19, 44-43, 73-55, 95-74.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3/4βολ, 5/6διπ, 2ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Μπιρτς 11 (3/4βολ, 4/4διπ, 6ριμπ, 1ασ, 1κλεψ, 1λαθ, 1κοψ), Παπαπέτρου 8 (3/4βολ, 1/1διπ, 1/1τριπ, 3ριμπ), Σπανούλης 7 (3/4βολ, 2/5διπ, 1ριμπ, 5ασ, 1κλεψ), Αγραβάνης 3 (1/2τριπ, 1ριμπ, 1κλεψ), Μιλουτίνοφ 4 (2/2βολ, 1/2διπ, 3ριμπ, 1κλεψ), Πρίντεζης 15 (4/4βολ, 4/4διπ, 1/1τριπ, 1ριμπ), Παπανικολάου 11 (3/3βολ, 4/4διπ, 0/3τριπ, 4ριμπ, 2κλεψ), Μάντζαρης 5 (2/3βολ, 1/2τριπ, 2κλεψ), Χάκετ (3ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Λοτζέσκι 16 (0/1βολ, 5/5διπ, 2/4τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Αθηναίου 2 (2/2βολ, 0/1τριπ, 1ριμπ, 2ασ), Τολιόπουλος (0/1τριπ), Μαραγκός.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 18, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 2, Φλιώνης, Τζένκινς 7 (1), Κάμινγκς 13 (2), Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Μούρτος 1, Σίμτσακ 7, Μπάκνερ 10, Καββαδάς 8.