Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016

ΔΕΥΤΕΡΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 75-48!

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς σημείωσε ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο του «First International Olympiacos Tournament» καθώς επικράτησε άνετα του Αθηναϊκού με 75-48.

Όπως αναφέρει το osfp.gr :

Oι «ερυθρόλευκες» προσέθεσαν στο ενεργητικό τους μια ακόμα καλή εμφάνιση αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, βασικά χαρακτηριστικά του οποίου ήταν οι ωραίοι συνδυασμοί. Πλουραλισμός στο σκοράρισμα και καλή αμυντική λειτουργία ήταν επίσης ορισμένα από τα συστατικά που φανέρωσε στο παρκέ η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη.

Προβάδισμα 25 πόντων μέχρι την ανάπαυλα…

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αλλά από το 6-6 και μετά ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και ξέφυγε στο σκορ. Με τρίποντο της Μάλτση μετά από ωραία ασίστ της Μπαρτόνοβα οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 9-6 και εκ τότε επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 19-12. Η Εβίνα Σταμάτη οδηγούσε στο σκοράρισμα και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους (4/5 διπ., 1/1 τριπ.) ενώ δεύτερη σκόρερ μέχρι την ανάπαυλα ήταν η Πέλυ Παπαμιχαήλ με 7 πόντους . Στο φινάλε της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 25 πόντων. Το 44-19 προήλθε από 4/9 τρίποντα, 14/26 δίποντα και 4/5 βολές με όλες τις παίκτριες πλην της Γκοτζή και Χαλιβέρα (που μέχρι τότε είχαν πάρει λίγο χρόνο συμμετοχής) να έχουν προσθέσει τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ. Ένα ακόμα αξιοσημείωτο στοιχείο ήταν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός μέχρι τα 5 πρώτα λεπτά της β’ περιόδου είχε δεχθεί μόλις δυο πόντους.

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» δεν «κατέβασαν» στροφές και διατήρησαν τον ίδιο υψηλό ρυθμό με την Στέλλα Καλτσίδου και την Μίλτισα Γιοβάνοβιτς να φτάνουν συνολικά στους 10 και 8 πόντους αντίστοιχα. Στο φινάλε της περιόδου ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 63-36. Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε συγκριτικά με αυτό που είχε προηγηθεί με το τελικό 75-48 να διαμορφώνεται με σουτ της Μίλιτσα Γιοβάνοβιτς στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 44-19,63-36, 75-48

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 2 (1/1 διπ.), Σταμάτη 11 (4/7 διπ., 1/1 τριπ.), Μπόνη 7 (2/2 διπ., 1/1 τρπ.), Χατζηνικολάου 2 (1/3 διπ., 7 ασίστ), Μάλτση 3 (1/4 τριπ.), Παπαμιχαήλ 9 (4/4 διπ., 1/1β.), Χαλιβέρα, Τζόνσον 4 (2/6 διπ.), Γιοβάνοβιτς 10 (2/4 διπ., 2/5 τριπ.), Φουράκη 6 (3/6 διπ.), Μπαρτόνοβα 4 (2/5 διπ.), Κοσμά 7 (2/3 διπ., 1/1 τριπ.), Καλτσίδου 10 (1/7 διπ., 1/3 τριπ., 5/6 β.)

Αθηναϊκός (Γαβρίλος Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 8 (2/3 διπ., 1/2 β.), Καλογήρου, Τραγούλα, Σιδεράκη, Παντέλη 5 (2/7 διπ., 1/2 β.), Μπαλτά 12 (3/9 διπ., 6/6 β.), Κόνιαλη 2 (1/3 διπ.), Χόντου, Νιξίνα, Μαριόλη, Αλμπάνεζ 14 (5/11 διπ., 4/4 β.), Κάιλον 2 (2/2 β.)