Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016

ΕΤΣΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΗΝ... ΠΡΩΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΕΣ!

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός για 29 λεπτά απέναντι στην Αναντολού Εφές, ηττήθηκε 79-86 γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στα φετινά φιλικά προετοιμασίας.

Αναλυτικά το olympiacosbc.gr, αναφέρει :

Οι πρωταθλητές Ελλάδος ηττήθηκαν στον τελικό του Crete 1st International Basketball Tournament από την τουρκική ομάδα και τερμάτισε δεύτερος. Επόμενο φιλικό για τους Πειραιώτες κόντρα στη Γαλατάσαραϊ.
Το ματς άρχισε στραβά και έτσι συνεχίστηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να κυνηγάνε από νωρίς στο σκορ με την Εφές να προηγείται 2-12 και 7-14 στο 7’. Αστοχία, λάθη και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στοίχισαν. Όταν αυτά βελτιώθηκαν, η διαφορά μειώθηκε στους έξι πόντους (18-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε και πάλι άσχημα για τον Ολυμπιακό με την Εφές να κάνει 0-7 σερί για το 18-31. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν τα λάθη, δεν είχαν συγκέντρωση στην άμυνα και έτσι η ομάδα του Περάσοβιτς διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα για να τελειώσει το ημίχρονο με 33-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και σε 2:40’’ έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-4 για να μειώσει σε 45-54, αλλά και πάλι η Εφές συνέχισε να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 και η διαφορά ανέβηκε στο +22 (52-74) για να τελειώσει η τρίτη περίοδος 58-74 με δύο τρίποντα (Γκριν και Λοτζέσκι).

Το σερί των πρωταθλητών Ελλάδος ανέβηκε στο 13-0 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου και η διαφορά έπεσε στους εννιά (65-74) στο 33’. Ένα καλάθι του Οσμάν διέκοψε το σερί, αλλά το επιμέρους σκορ έφτασε στο 17-2, έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Αλλά και πάλι η Εφές αντέδρασε και ανέβασε τη διαφορά πάλι πάνω από τους δέκα και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 18-24, 33-50, 58-74, 79-86.

Ολυμπιακός: Γκριν 12 (5/10 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπριτς 8 (6ρ.), Γιανγκ, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 12 (3/10 σουτ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 5, Χάκετ 3, Λοτζέσκι 14 (4/6 τρίποντα), Αθηναίου

Αναντολού Εφές: Τόμας 14 (4ρ., 3ασίστ), Χάνεϊκατ 9 (6ρ.), Μπαλμπάι 1, Μπράουν 13 (6ρ.), Οσμάν 5 (6ρ.), Κότον 8, Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 11 (1/7 σουτ, 9/9βολές), Όμιτς 2, Ερτέλ 15 (6/9 δίποντα, 6 ασίστ), Ντάνστον 6 (8ρ.)