Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2016

ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟ... 3ο ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ! ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 66-88!

Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα νίκησε τον Κόροιβο Αμαλιάδας εκτός έδρας (88-66) και έκανε πρεμιέρα με το δεξί στη Basket League.

Όπως αναφέρει το «Olympiacosbc.gr»,οι πρωταθλητές Ελλάδος άρχισαν το παιχνίδι εντυπωσιακά. Ο Ματ Λοτζέσκι ευστοχούσε από παντού, η άμυνα ήταν απροσπέλαστη και έτσι η διαφορά από τα πρώτα κιόλας λεπτά πήγε σε διψήφια επίπεδα (10-21). Το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην επίθεση υπήρχε πλουραλισμός, η άμυνα ήταν και πάλι εξαιρετική και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 27-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο χρειάστηκε να περάσουν οκτώ λεπτά για να καταφέρουν οι γηπεδούχοι να φτάσουν στους δέκα πόντους. Ο Παπανικολάου είχε πάρει «φωτιά» και έτσι η διαφορά ξεπέρασε τους 25 πόντους (35-61) στο 29’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η επίθεση συνέχισε να λειτουργεί σωστά, όχι, όμως και η άμυνα με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δέκα πόντους μέσα σε τρία λεπτά. Ο Γκριν είχε πάρει το όπλο του για το 49-73 στο 34’. Στα τελευταία έξι λεπτά οι Πειραιώτες έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να τελειώσει το ματς και στη συνέχεια να στρέψουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη.