Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2016

ΠΑΛΕΨΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΑΣΗ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΓΙΑΚΙΝ ΝΤΟΓΚΟΥ Γ. 53-55

Στο πρώτο του παιχνίδι στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ο Θρύλος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο τη νίκη, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 55-53 από την Γιάκιν Ντόγκου Γιουνιβέρσιτι η οποία αποτελεί εκ των βασικών φαβορί για την κατάκτηση του Eurocup, στο ΔΑΚ Γλυφάδας.

Όπως αναφέρει το osfp.gr, παρουσία περίπου, 1000 οπαδών του, στο ιστορικό αυτό παιχνίδι, για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Eurocup, ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι την τελευταία φάση όπου στάθηκε άτυχος. Η Χόλινγκσγουορθ κέρδισε φάουλ 5’’ πριν τελειώσει η αναμέτρηση ευστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές και έγραψε το 53-55 το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα αφού η Στέλλα Καλτσίδου, αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Εβίνα Μάλτση με 19 πόντους ενώ 17 σημείωσε η Λικέντρα Τζόνσον. Με 18 πόντους ολοκλήρωσε το ματς η Χόλινγκσγουορθ για λογαριασμό της Γιάκιν Ντόγκου. Tην αναμέτρηση παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης μαζί με τον διευθύνοντα σύμβουλο της «ερυθρόλευκης» ΠΑΕ Γιάννη Βρέντζο.

Καλό ξεκίνημα και προβάδισμα

Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην Ευρώπη ήρθε δια… χειρός Εβίνας Μάλτση η οποία με τρίποντο άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση ενός λεπτού από την έναρξη του αγώνα. Η Λικέντρα Τζόνσον με ωραία διείσδυση «έγραψε» το 5-0 για τον Θρύλο ο οποίος είχε ξεκινήσει αρκετά καλά την αναμέτρηση. Μετά το σερί 6-0 που έτρεξαν οι «ερυθρόλευκες», η Τσαγκλάρ διαμόρφωσε με τρίποντο το 6-3 ενώ η Χόλινγκσγκουορθ με δυο εύστοχες βολές μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της για να δώσει το προβάδισμα (6-7) στις φιλοξενούμενες η Τσακίρ με μπάσιμο (5:00). Η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήρθε από την Λικέντρα Τζόνσον η οποία με σουτ από το ύψος της ρακέτας έβαλε τον Θρύλο ξανά στη θέση του οδηγού, διαμορφώνοντας το 8-7, 2:31 πριν τη λήξη της 1ης περιόδου. Με δίποντο της Βάζντα οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν εκ νέου, αλλά η Τζόνσον με λέιπ απ, «έγραψε» το 10-9 και η Μάλτση διαμόρφωσε το 12-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο.

Ισορροπία μέχρι την ανάπαυλα…

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Λικέντρα Τζόνσον να γράφει το 14-10, φτάνοντας τους 9 πόντους ενώ η Τάνια Χαλιβέρα με δυο εύστοχες βολές διεύρυνε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +6 (16-10). Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά από κλέψιμο της Εβίνας Μάλτση η Τζόνσον έφυγε στον αιφνιδιασμό και σημείωσε το 20-14, (6:57 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Ακολούθησε ένα σερί 7-0 της Γιάκιν η οποία μετέτρεψε το 20-14 σε 20-21, 4:31 πριν τελειώσει η 2η περίοδος αλλά η Στέλλα Καλτσίδου «απάντησε» άμεσα σημειώνοντας το 22-21 (4:17). Το προβάδισμα στη συνέχεια πέρασε ξανά στην πλευρά της φιλοξενούμενης ομάδας αλλά η Εβίνα Μάλτση με τρίποντο σημείωσε το 25-23. Στο 25-25 της Γιάκιν, η Εβίνα Μάτλση σκόραρε δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για το 28-25. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-30. Στο σημείο εκείνο πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Λινέτα Κάιζερ με 13 πόντους (6/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)και ακολουθούσε η Εβίνα Μάλτση με 11 (3/5 τρίποντα,1/4 διπ., 3 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) ενώ 4 είχε σημειώσει η Στέλλα Καλτσίδου και 2 η Τάνια Χαλιβέρα.

Οδηγούσε στο σκορ ο Θρύλος!

Με δυο εύστοχες βολές της Τζόνσον ξεκίνησε η τρίτη περίοδος για το 32-30 υπέρ του Ολυμπιακού. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Δυο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου ο Θρύλος προηγήθηκε με 41-38 χάρη στο καλάθι που σημείωσε στον αιφνιδιασμό η Μίλιτσα Γιοβάνοβιτς μετά από ασίστ της Κατερίνα Μπαρτόνοβα. Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος χάρη στο επιμέρους 11-8 υπέρ του Ολυμπιακού.

Συγκλονιστική εξέλιξη μέχρι το φινάλε!

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 45-47, αλλά το τρίποντο της Εβίνας Μάλτση του έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 48-47, 6:35 πριν τη λήξη. Η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε με το σκορ να είναι 49-49, 4:27 πριν τη λήξη. Ακολούθησε προβάδισμα με 49-51 για την Τούρκικη ομάδα, αλλά η Όλγα Χατζηνικολάου με νέο τρίποντο «έγραψε» το 52-51 και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό, 3:15 πριν το φινάλε του αγώνα. Στη συνέχεια η Ρόμπινσον διαμόρφωσε το 52-53 υπέρ της Γιάκιν (2:13). Από μια εύστοχη βολή της Όλγας Χατζηνικολάου προέκυψε νέα ισοπαλία (53-53), 1:22 πριν το φινάλε. Η Τούρκικη ομάδα υπέπεσε σε βήματα στην επόμενη επίθεση και η κατοχή πέρασε στις Πειραιώτισσες. Απέμενε 1:09 για το συγκλονιστικό φινάλε, η Στέλλα Καλτσίδου, αστόχησε στο τρίποντο, αλλά η Όλγα Χατζηνικολάου κέρδισε επιθετικό φάουλ και την κατοχή για τον Θρύλο στην επόμενη επίθεση της Γιάκιν.

Στο τελευταίο σουτ…

Με 22’’ να απομένουν η Εβίνα Μάλτση ευστόχησε στην επίθεση όμως οι διαιτητές την χρέωσαν με επιθετικό φάουλ. Η Χόλινγκσγουορθ κέρδισε φάουλ 5’’ πριν τελειώσει η αναμέτρηση ευστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές και έγραψε το 53-55 το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα αφού η Στέλλα Καλτσίδου, αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 30-30, 41-38, 53-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάνη): Σταμάτη, Χατζηνικολάου 5 (1/1 τριπ, 2/4 βολ., 4 ριμπ, 3 ασίστ, 1 κλεψ. 2 ριμπ.,), Κάιζερ 4 (1/4 διπ., 3 ριμπ., 2 κλεψ.), Μάλτση 19 (1/7 διπ., 5/8 τριπ.,2/2 βολ., 3 ριμπ., 4 ασίστ, 5 κλεψ.) , Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2 (2/2 βολ., 4 ριμπ.) Τζόνσον 17 (6/10 διπ., 5/6 βολ, 5 ριμπ, 3 ασίστ, 4 κλεψ.) , Μ. Γιοβάνοβιτς 2 (1/2 διπ., 1 ριμπ.) Φουράκη, Μπαρτόνοβα (1 ασίστ), Καλτσίδου 4 (2/9 διπ., 2 ριμπ.)

Γιάκιν Ντόγκου Γιουνιβέρσιτι (Ζάφερ Καλαϊτσίογλου): Γιάκιν Ντογκού Γιουνιβερσιτεσί: Αϊντίν, Τσακίρ 7, Έλντεμπρινκ 6, Ρόμπινσον 6(8ρ.), Βάζντα 7, Χόλινγκσγουορθ 18(11ρ.), Μπασαράν, Φιράτ 4(6ρ.), Ν. Γιοβάνοβιτς 3, Τσαγκλάρ 4(9ρ.).