Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΥΡΩΠΗ! ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 53-90

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς σημείωσε ο Ολυμπιακός που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου σε βάρος του οποίου επικράτησε με 90-53 παρουσία 150 οπαδών του οι οποίοι έδωσαν δυναμικό παρών.

Όπως παρουσιάζει το "osfp.gr"...

Οι «ερυθρόλευκες» λίγες ημέρες πριν την ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα την προσεχή Πέμπτη με αντίπαλο Γιόκιν Ντόγκου Γιουνιβέρσιτι. στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας για την 1η αγωνιστική του Eurocup διπλασίασαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.. Από κει και πέρα κόντρα στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, έκανε το ντεμπούτο της η Λινέτα Κάιζερ η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους (4/6 διπ. 3/3 βολ. 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 ριμπ.) στα 16 αγωνιστικά λεπτά που έπαιξε.

Ο Θρύλος προηγήθηκε με 8-18 στην πρώτη περίοδο ενώ το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 15-28. Πρωταγωνίστριες σε εκείνο το σημείο ήταν η Λικέντρα Τζόνσον που είχε σκοράρει 11 πόντους, η Εβίνα Μάλτση με 9 και η Λινέτα Κάιζερ με 7. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ολοκληρώσει με επιτυχία 7 στους 11 αιφνιδιασμούς και έλεγχαν τον αγώνα. Στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού ήταν 49-31 για να φτάσει στο τελικό 53-90.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 15-28, 16-21, 14-23

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Δημήτρης Λαγοπόδης): Τζανετάτου 4 (1/4 τριπ., 2/4 βολ. 3 ριμπ.), Αυτζή 9 (1/2 τριπ., 1/3 διπ., 4/6 βολ.), Σπαθάρου 15 (2/4 τριπ., 4/8 διπ., 1/2 βολ.) Τσιμίδη , Λαμπράκη, Σταμάτη 4 (2/3 βολ.), Οικονομίδου 1, Φάρου 2 (1/1 διπ.), Ξάνθου 6 (3/5 διπ.), Γασπαράτου, Σίντυ 12 (3/7 διπ., 6/7 διπ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη, Μπόνη 5 (1/2 τριπ., 1/1 διπ.), Χατζηνικολάου 9 (1/2 τριπ., 3/7 διπ., 11 ασίστ, 4 κλεψ. 2 ριμπ.), Κάιζερ 11 (4/6 διπ., 3/3 βολ., 1 ασίστ, 1 κλεψ., 1 ριμπ.) Μάλτση 12 , Παπαμιχαήλ 8, Χαλιβέρα 5, Τζόνσον 22, Κοσμά, Καλτσίδου 12, Φουράκη 6