Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2016

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΡΟΤΟΝ ΣΑΡΑΤΟΦ Ο ΘΡΥΛΟΣ!

Ακόμα ένα δυνατό τεστ για το γυναικείο βόλεϊ του Ολυμπιακού, στο τουρνουά της Μπούρσα, αυτή τη φορά απέναντι στην Πρότον Σάρατοφ από την Ρωσία. Οι ερυθρόλευκες και πάλι ξεκίνησαν νωθρά έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή, με αποτέλεσμα οι Ρωσίδες να προηγηθούν με 2-0 σετ σχετικά εύκολα.

Ο αγώνας όμως δεν είχε τελειώσει εκεί και ο Ολυμπιακός παίζοντας απόλυτα συγκεντρωμένα, με όπλο του το καλό σερβίς, με σωστές επιλογές στην επίθεση, αλλά και δείχνοντας ζήλο στην άμυνα, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, στέλνοντας τον αγώνα στο ταϊ-μπρεϊκ.

Από την στιγμή που ο αγώνας έφτασε στο πέμπτο σετ, οι αθλήτριες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να αφήσουν την ευκαιρία για νίκη να περάσει ανεκμετάλλευτη για ακόμα μια μεγάλη νίκη. Απόλυτα συγκεντρωμένες στον αγώνα με κορυφαία την Μαλασάι, η οποία στο ται μπρεικ “τιμώρησε” την πρώην ομάδα της, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Ρωσίδων με 15-13 και να πετύχουν την δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη νίκη τους, επί Τουρκικού εδάφους.

Οι ερυθρόλευκες αύριο το μεσημέρι στις 15:30 θα αντιμετωπίσουν την Μαρίτζα Πλόβντιβ για την τρίτη από τις τέσσερις αγωνιστικές του τουρνουά Genzin Gollu Volleyball Cup

Τα σετ : 16-25 (21’), 19-25 (24’), 25-22 (25’), 25-15 (23’), 15-13 (16’)