Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016

ΣΤΟ F4 ΤΟΥ LEAGUE CUP Ο ΘΡΥΛΟΣ!

Με πάνω από 300 φιλάθλους στο πλευρό του, οι οποίοι έδωσαν χρώμα και παλμό στην αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός ζευγάρωσε τις νίκες του στο League Cup, αφού μετά την Κηφισιά, νίκησε και τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 σετ και προκρίθηκε στο final 4 του League Cup "Νίκος Σαμαράς", το οποίο θα διεξαχθεί φέτος στην Κύπρο.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονταν 1 σετ για να κατακτήσουν την πρώτη θέση του ομίλου και κατάφεραν να το κερδίσουν με συνοπτικές διαδικασίες μέσα σε 23 λεπτά (16-25). Οι παίκτες του εμφανίστηκαν σοβαροί και προσηλωμένοι με αποτέλεσμα να πετύχουν εύκολα τον στόχο τους.

Στο δεύτερο σετ και με τον στόχο της πρόκρισης να έχει επιτευχθεί, ο προπονητής του Ολυμπιακού κ. Μπόσκαν ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Φιλίποφ, Νταφ, Τσούπκοβιτς και Στεφάνου, έδωσαν την θέση τους στους Στιβαχτή, Σουλτανόπουλο, Φράγκο και Γκούζντα κάτι που φάνηκε να αποδιοργανώνει την ομάδα, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να βρει ευκαιρία και να κερδίσει το σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε υποψιασμένος και αποφασισμένος να μην αφήσει τον Ηρακλή πιστέψει οτι μπορει να κάνει την ανατροπή. Με τους Νταφ και Άθος να είναι κυρίαρχοι στο φιλέ και τους Αγκάμεζ και Κοκκινάκη να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων, ο Θρύλος κατέκτησε το τρίτο σετ (21-25) και έκανε το 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με την ίδια σοβαρότητα αποφασισμένοι να τελειώσουν τον αγώνα. Ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να τελειώσουν εύκολα το σετ (17-25) και τον αγώνα.

Ηρακλής Χαλκίδας - Ολυμπιακός 1-3
Τα σετ : 16-25 (23'), 26-24 (33'), 21-25 (29'), 17-25 (26')

Διακύμανση:
1ο Σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο Σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 26-24
3ο Σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 21-25
4ο Σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 17-25

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Νταφ 15 (9/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/17 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-57%αρ.), Άθος Κόστα 11 (7/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (17/28 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 10 (7/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (63%υπ.-42%αρ.), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Γκούζντα -λ, Φράγκος 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 54%υπ.-38%αρ.).

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολιτσης): Τάπια 19 (17/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 11 (6/16 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φερρέλ 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 5 (4/14 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-29%αρ.), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Γκόρτσιανουκ 4 (4/13 επ., 53%υπ.-21%αρ.), Παπαδημητρίου -λ (55%υπ.-40%αρ.), Μάρκου, Σπυριούνης 1 (1/4 επ.), Κολτσιάκης 1 (1/6 επ., 44%υπ.-28%αρ.), Αδαμόπουλος, Γαλλιώτος 1 (1 άσσος).