Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016

ΘΡΥΛΟΣ «4Χ4» ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-1 ΣΕΤ

Την 4η νίκη σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ σε ένα κατάμεστο από 2.000 οπαδούς του, «Μελίνα Μερκούρη».

Όπως παρουσιάζει το "osfp.gr"...

Με τον κόσμο του να δίνει δυναμικό παρών και να σπρώχνει την ομάδα στη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν το αρχικό στρες που ήταν εμφανές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και παρότι βρέθηκαν πίσω με 0-1 σετ, ανέτρεψαν την κατάταση. Στο πρώτο δυνατό παιχνίδι της χρονιάς, ο Θρύλος φανέρωσε το βάθος που διαθέτει στον πάγκο από όπου βρήκε λύσεις, με τους Ανδρέα Φράγκο και Κώστα Στιβαχτή να βοηθούν σημαντικά στην βελτίωση της εικόνας από τα μέσα του δεύτερου σετ.

Νωθρό ξεκίνημα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας το προβάδισμα με τον Αγκάμεζ να σημειώνει τους 2 από τους 3 πρώτους «ερυθρόλευκους» πόντους με καρφί και άσο (3-2), πήρε το προβάδισμα με 4-2 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 4-0 χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 4-6. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός πήγε πίσω στο σκορ με -3 (5-8) και στο δεύτερο με –4 αφού δεν είχε καταφέρει να βρει τον απαιτούμενο ρυθμό. Στη συνέχεια με τον Αγκάμεζ και τον Τσούπκοβιτς να δίνουν λύσεις στην επίθεση ο Θρύλος μείωσε σε 16-18 αλλά η αντίδρασή του δεν ολοκληρώθηκε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει το σετ με 19-25.

«Μαραθώνιο» και «ερυθρόλευκο» το δεύτερο σετ!

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει πίσω στο σκορ και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (5-8, 12-16). Η «ερυθρόλευκη» αντίδραση ήρθε από το 15-19. Τότε ο Θρύλος με ένα σερί 4-0 ισοφάρισε σε 19-19, με πρωταγωνιστές τους Άθος Κόστα και Ανδρέα Φράγκο. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ κάρφωσε στη συνέχεια για να δώσει μετά από ώρα το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (20-19), ενώ με μετά από φιλέ του Σαφράνοβιτς οι Πειραιώτες ξέφυγαν 21-19. Ο Ανδρέας Φράγκος σημείωσε με εντυπωσιακό καρφί το 22-20 για τον Θρύλο που έδειχνε σημάδια βελτίωσης. Στη συνέχεια ο Αγκάμεζ κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 23-21. Από άστοχη επίθεση του Σαφράνοβιτς διαμορφώθηκε το 24-22, για να ακολουθήσει σερβίς του Φράγκου που πέρασε έξω για το 24-23 ενώ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24 με μπλοκ στον Νταφ από τον Σμαραγδή. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη ο Θρύλος πέρασε ξανά μπροστά με 25-24 αλλά ο Σμαραγδής ισοφάρισε εκ νέου στον πρώτο χρόνο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με νέο κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σακόγλου αυτή τη φορά, αλλά ο Άθος Κόστα απάντησε άμεσα για το 26-26. Ο Αγκάμεζ ισοφάρισε δυο φορές (27-27, 28-28) μέχρι να ξαναπάρει το προβάδισμα ο Ολυμπιακός με διπλό μπλοκ των Νταφ και Φράγκου (29-28). Με πρώτο χρόνο του Τζάστιν Νταφ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν ξανά (30-29) για να τελειώσει το σετ τελικά με 32-30 ύστερα από άσο του Ανδρέα Φράγκου!

Βελτιώθηκε και κυριάρχησε στο τρίτο σετ ο Θρύλος!

Στο 3ο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 7-2, αλλά στη συνέχεια δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να μειώσει αρχικά ο ΠΑΟΚ σε 8-7 και στη συνέχει να πάρει το προβάδισμα με 9-10. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν αλλά ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο και οδηγούσε με τον Ανδρέα Φράγκο να διαμορφώνει το 16-14 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Θρύλος κυριάρχησε στη συνέχεια σε όλους τους τομείς. Με καλή λειτουργία του μπλοκ και συνολική βελτίωση από όλη την ομάδα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο τελικό 25-20 και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ!

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 3-1!

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και βρέθηκε με +4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Το υπέρ του προβάδισμα το διαχειρίστηκε άριστα η ομάδα μας μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17 (από το 17-12), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση. Ο Άθος Κόστα έδωσε ξανά το προβάδισμα (18-17), ακολούθησε το 19-17 ύστερα από λάθος στην επίθεση του ΠΑΟΚ και ο Μενέλαος Κοκκινάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 20-17. Το «ερυθρόλευκο» σερί διευρύνθηκε με μονό μπλοκ του Κοκκινάκη για το 21-17, άσο του Φιλίποφ για το 22-18 για να πάρει τελικά τη νίκη ο Θρύλος.

Τα σετ: 3-1, 19-25 (26'), 32-30 (38'), 25-20 (25'), 25-19 (25')