Κυριακή 1 Απριλίου 2012

ΗΤΤΑ ΚΑΙ... ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΡΕΝΤΗ ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 ΣΕΤ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Φοίνικα στη Σύρο, στον πρώτο ημιτελικό της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Είναι η πρώτη φορά που χάνουν οι ερυθρόλευκοι από τους νησιώτες, στις τρεις θητείες τους στην κορυφαία κατηγορία, ωστόσο το στραβοπάτημα ήρθε στη χειρότερη δυνατή χρονικά συγκυρία, αφού ο Ολυμπιακός είναι «καταδικασμένος» να πάρει το ματς στο Ρέντη την Τετάρτη (17:00), για να στείλει τη σειρά σε τρίτο αγώνα στις 17 Απριλίου στη Σύρο. Σε διαφορετική περίπτωση, μετά από τρία σερί πρωταθλήματα, θα βρεθεί εκτός τελικών...

Στο πρώτο σετ οι ερυθρόλευκοι είχαν σχεδόν σε όλη την διάρκεια το προβάδισμα, που έφτασε και τους πέντε πόντους (7-12). Ωστόσο οι παίκτες του Φοίνικα ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν σε 20-20 και 21-21 και πήραν τα ηνία στο φινάλε. Το 22-21 έγινε 24-22 και παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να πάει στην παράταση (24-23) το κατέκτησαν.

Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη έχασαν και το δεύτερο σετ, με τον Φοίνικα να εκμεταλλεύεται το μούδιασμα των ερυθρόλευκων και να ξεφεύγουν από την αρχή (7-2, 14-7, 17-11). Ο Ολυμπιακός έκανε αντεπίθεση και μείωσε στον πόντο σε 20-19 όμως η προσπάθεια έμεινε ημιτελής. Με επιμέρους σκορ 5-1, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0.

Οι τίτλοι τέλους γράφτηκαν στο τρίτο σετ, με τον Φοίνικα να επικρατεί 25-17 και να κάνει το 3-0. Οι ερυθρόλευκοι ήταν μέσα στη διεκδίκησή του μέχρι το 12-11, αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άρχισαν να σκοράρουν αλατάπαυστα. Ξέφυγαν 19-14 και 21-16 ενώ η διαφορά έφτασε στο ανώτατο σημείο της στο τελικό 25-17.

Τα σετ 25-23, 25-20, 25-17.