Τετάρτη 30 Μαΐου 2012

ΚΑΙ ΤΩΡΑ...ΕΛΑΤΕ ΚΟΥΤΣΑ ΚΟΥΤΣΑ! ΠΑΟ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 84-74

Παρόλο που στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ στον 4ο τελικό με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και την κούπα, αφού ηττήθηκε τελικά με 84-74.

Με μεγάλη φθορά στους ψηλούς (πέντε φάουλ Ντόρσεϊ και Χάινς,αφού φέτος δεν επιτρέπουν οι γκρι το physical game) έχασαν μεν την ευκαιρία να το σηκώσουν στο ΟΑΚΑ, αλλά το μόνο που έγινε ήταν να πάρουν παράταση ζωής οι πράσινοι, μέχρι το Σάββατο, εκεί που θα δουν ένα ΣΕΦ όπως δε το έχουν ξαναδεί...

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός, και προηγήθηκε με 3-9, και στη συνέχεια 9-15. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Θρύλο μπροστά στο σκορ με 14-19.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 17-23 ενώ με την πολύ καλή άμυνά του ο Θρύλος έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +11 (28-17).

Στη συνέχεια, λίγο η τεχνική ποινή στον Ίβκοβιτς, λίγο η επιθετική αστοχία της ομάδας μας, έφεραν το σκορ στη λήξη του ημιχρόνου στο 36-38.

Στην τρίτη περίοδο o Oλυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 46-50 και στη συνέχεια πήρε διαφορά ακόμα και 8 πόντων 47-55.

Το τέταρτο φάουλ του Χάινς επηρέασε τα σχέδια του Ντούντα και ο Παναθηναϊκός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να κλείσει με 55-58.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν το καλύτερο για την ομάδα μας. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 62-60, και περίπου στο πεντάλεπτο, ανέβασε τη διαφορά στους 6, (67-61).

Ο Ντόρσεϊ αποβλήθηκε με τεχνική ποινή και κάπου εκεί το παιχνίδι δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο, αφού το σκορ πήγε στο 69-61.

Ο Ολυμπιακός έκανε την τελική του αντεπίθεση, μείωσε ακόμη και στους 2, (69-67).Με κλέψιμο του Χάινς στον Διαμαντίδη και γκολ-φάουλ, ο Ολυμπιακός μειώνει στον πόντο (74-73).

Στη συνέχεια όμως,οι κακές επιθετικές επιλογές και οι...βολές του Παναθηναϊκού έγραψαν το τελικό 84-74.

Κάπου εδώ όμως, τελείωσαν τα...παιχνίδια και ο Ολυμπιακός έχει την τύχη στα χέρια του. Το Σάββατο, πρέπει και ΘΑ σηκώσει την κούπα μπροστά στον κόσμο του.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-38, 55-58, 84-74

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 23, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15 (3), Βουγιούκας 3, Καλάθης 7 (1) , Σμιθ 7 (1), Καϊμακόγλου 12 (1), Γιασικεβίτσιους 12 (1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 5,Λο 16 (1), Άντιτς 11 (3), Σπανούλης 8 (1), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους , Πρίντεζης 9 , Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης , Σλούκας.