Τετάρτη 24 Σεπτεμβρίου 2014

ΓΑΛΛΙΚΗ... «ΣΦΑΓΗ» ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ!

Γαλλικό... εμφύλιο επεφύλασσε η ημιτελική φάση του προκριματικού γύρου της φετινής Ευρωλίγκας.

Η Βιλερμπάν επικράτησε 86-77 της Οστάνδης και πλέον απέναντί της θα βρει το Στρασβούργο, στον αγώνα που θα κρίνει την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τη συμμετοχή της στους ομίλους της διοργάνωσης.

Οι Γάλλοι πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, μιας και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο ίδιο σημείο εκκίνησης με το σκορ στο 43-43.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Γάλλους να προηγούνται 56-63. Παρά την «επίθεση» που... εξαπέλυσαν οι διοργανωτές του προκριματικού ομίλου, οι παίκτες της Βιλερμπάν κατάφεραν τελικά να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 43-43, 56-62, 77-86

Οστάνδη (Γκέργκια): Μπέργκρεν 13, Σερόν, Ενικίχε 8, Πρινς 12 (1), Μούγια 6 (2), Ουίλκινσον 10 (2), Ζιλέτ, Πονίτκα 17 (2), Τζόρτζεβιτς 8 (2), Μιχαϊλοβιτς 3 (1).

Βιλερμπάν (Βενσάν): Γκριν 17 (5), Τσαρλς 4, Τζάκσον 20 (2), Άντερσεν 13 (1), Σανγκαρέ, Λάιτι 4, Μπαντέρ, Νίβινς 5, Αμάρα Σι 23 (1).