Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

Π(ΕΛΑΤΕΣ) Α(ΝΕΥ) Ο(ΡΩΝ)... ΠΑΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 ΣΕΤ!

Σε ένα εκπληκτικό ματς στην Κυψέλη ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στο τάι μπρέικ στην αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Με την υπογραφή του Αντρέι Ντιάτσκοφ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ των "πράσινων" μέσα στο "σπίτι" τους. Ο Βούλγαρος ακραίος του Θρύλου πέτυχε το νικητήριο πόντο του αγώνα της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague και έσπευσε να αγκαλιάσει τον τεχνικό των γηπεδούχων και πρώην προπονητή του στο Φοίνικα Σύρου, Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ και 24-25 στο τρίτο σετ, αλλά οι "πράσινοι" αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Θανάση Πρωτοψάλτη, γύρισαν το ματς, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ για να χάσουν τη νίκη στο τάι μπρέικ, όπου ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από την αρχή και με τον αρχοντικό Ντιάτσκοφ πανηγύρισε τη νίκη μέσα στο "σπίτι" των "πράσινων"!

Οι "πράσινοι" διατηρήθηκαν στην 6η θέση, όμως μείωσαν τη διαφορά από τον ΑΟ Κηφισιάς στον ένα βαθμό (17β.). Ο Ολυμπιακός έκανε το "9Χ9" και ισοβαθμεί στην κορυφή με τον ΠΑΟΚ, ενώ πέτυχε την 14η σερί νίκη του επί του Παναθηναϊκού και την 18η στο σύνολο.

Τα σετ: 17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκός προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δ.Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 7 (5/23 επ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (μπλοκ), Κουκ 18 (17/33 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 40% άριστες), Πρωτοψάλτης 26 (22/45 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 25% άριστες), Χόι 14 (9/16 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ- 35% άριστες), Αριστόπουλος 1 (1/1 επ), Δημητριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στ.Καζάζης): Γιούρισιτς 12 (7/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 31 (26/36 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 24% άριστες), Κοκκινάκης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 14 (11/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (2/4 επ, 2 άσσοι 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 37% άριστες), Χριστοφιδέλης 4 (4/11 επ, 78% υπ - 56% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής