Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

«8X8» ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 3-2 ΣΕΤ

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός κατάφερε στο τάι μπρέικ να πάρει δύσκολα τη νίκη με 3-2 από την Κηφισιά, παραμένοντας αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ντιάτσκοφ αφυπνίστηκε την κατάλληλη στιγμή για τους ερυθρόλευκους και μαζί με τον Τακουρίδη και το Χριστοφιδέλη στο τάι μπρέικ κατάφεραν να δώσουν τη δίποντη νίκη στον Ολυμπιακό.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και καρδιά πρωταθλητή, κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση της εξαιρετικής Κηφισιάς στο κλειστό του Ρέντη και πανηγύρισαν την όγδοη διαδοχική τους νίκη!

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε στη σύνθεσή του για πρώτη φορά τον αρχηγό του Κώστα Χριστοφιδέλη μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του, έδειξε για ακόμη μία φορά χαρακτήρα πολύ μεγάλης ομάδας και με ηγέτη έναν εκπληκτικό Αντρέι Ντιάσκοφ στο πέμπτο σετ, επιβλήθηκε της ομάδας των βορείων προαστίων, που αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά σκληρός αντίπαλος για τους ερυθρόλευκους.

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με ηγέτη ένα ασταμάτητο Γιοβάνοβιτς, το κατέκτησαν με 25-21.

Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και παρουσιάζοντας ποικιλία στις επιθέσεις τους κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί 12-8 , αλλά η Κηφισιά , με τον Γιοβάνοβιτς να σκοράρει από κάθε σημείο του τάραφλεξ και κοντά του σε απόδοση τον πρώην ερυθρόλευκο, Δημήτρη Σουλτανόπουλο, γύρισε το σετ και τελικά το κατέκτησε με 26-28.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη μην έχοντας άλλα περιθώρια και με τον Κλαρκ να παίζει ανέτοιμος, πίεσαν στο σερβίς και με τους Γιούρισιτς, Ντιάσκοφ και Χριστοφιδέλη να παίρνουν καθοριστικούς πόντους, έφτασαν σε νέα ισοφάριση με 25-22.

Στο πέμπτο σετ, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και με κορυφαίο τον Αντρέι Ντιάσκοφ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν στην νίκη με 3-2 σετ, κατακτώντας το με 15-10.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 72 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-19, 26-28, 25-22, 15-10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 17 (14/19 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 19 (16/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες), Προύσαλης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (7/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ - 52% άριστες), Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτης 4 (4/10 επ) / Στεφάνου (λ, 76% υπ - 62% άριστες), Χριστοφιδέλης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 64% άριστες), Σωτηρίου, Κλαρκ 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (7/8 επ).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 19 (12/17 επ, 7 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (6/10 επ, 4 μπλοκ), Φερρέρα 11 (10/21 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ - 58% άριστες), Ρουμελιωτάκης 15 (14/28 επ, 1 άσσος, 60% υπ - 48% άριστες), Γιοβάνοβιτς 33 (30/68 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 70% υπ - 61% άριστες), Κόβαλτσουκ, Κόντος, Μαντέκας, Όστιν.