Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΕΣ... ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΣΕΤ

Την 10η νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε εύκολα με 1-3 σετ της ΑΕΚ μέσα στο Κλειστό Σχολικό Γυμναστήριο Νέας Φιλαδέλφειας και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι νταμπλούχες θα έχουν την ευκαιρία με νίκη κόντρα στον Άρη την ερχόμενη Τετάρτη στο Ρέντη να κλείσουν αήττητες και χωρίς την παραμικρή βαθμολογική απώλεια τον πρώτο γύρο.

Κατά τα λοιπά στον αγώνα με την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος και επιβεβαίωσε την αγωνιστική του ανωτερότητα. Οι ερυθρόλευκες στα δυο πρώτα σετ δεν επέτρεψαν στις γηπεδούχες να διεκδικήσουν κάτι, πήραν το πρώτο με 17-25 ενώ και στο δεύτερο «έχτισαν» μεγάλες διαφορές που άγγιξαν το +13 (6-19) για να φτάσουν δια...περιπάτου στο 9-25 και να προηγηθούν με 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ χαλάρωσε ο ρυθμός από πλευράς Ολυμπιακού ο οποίος βρέθηκε πίσω για πρώτη φορά και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-5, 16-13) ενώ στη συνέχεια έμεινε στο -5 στο 21-16. Με ένα σερί 4-0 οι ερυθρόλευκες πλησίασαν στον πόντο (21-20), αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής και έχασαν το σετ με 25-21.

Πιο συγκεντρωμένος μπήκε ο Θρύλος στο 4ο σετ προηγήθηκε γρήγορα με 2-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, διατήρησε το +6 μέχρι και το δεύτερο (10-16) για να μειώσει η ΑΕΚ με ένα 4-0 σερί σε 14-16. Στη συνέχεια το σετ απέκτησε αμφίρροπο χαρακτήρα με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 20-20, αλλά οι ερυθρόλευκες με δυο διαδοχικούς πόντους προηγήθηκαν εκ νέου με 22-20 και πήραν και το 4ο σετ με 25-22.

Τα σετ: 1-3, 17-25, 9-25, 25-21, 22-25