Σάββατο 23 Απριλίου 2016

ΟΛΙΚΟ ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ ΚΑΙ... ΕΚΤΟΣ ΤΕΛΙΚΟΥ! ΟΥΙΠΕΣΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 12-11

Μετά από ολικό... μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 12-11 από την Ουίπεστ, στον ημιτελικό του Final-4 της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών και θα παραδώσει τα... σκήπτρα του.

Η ουγγρική Ούιπεστ νίκησε και... «εκθρόνισε» τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, επικρατώντας σε έναν -απίθανο σε εξέλιξη- ημιτελικό του Final-4 της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών που διεξάγεται στο Σαμπαντέλ της Ισπανίας.

Τα κορίτσια του Θρύλου έπαθαν... ολικό μπλακ άουτ στο τέταρτο οκτάλεπτο με το συντριπτικό επιμέρους 5-1 να τις κρατάει μακριά από την συνέχεια υπεράσπισης του τίτλου τους.

Μέχρι το ημίχρονο, πάντως, οι ερυθρόλευκες ήταν και… φαίνονταν πραγματικές πρωταθλήτριες Ευρώπης. Διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +4 δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου. Παρά την προσπάθεια της Ούιπεστ να «μαζέψει» το σκορ, μειώνοντας σε 6-7, ο Ολυμπιακός έκλεισε και το τρίτο οκτάλεπτο στο +3 (10-7).

Και τότε... ήρθαν τα πάνω κάτω! Η ουγγρική ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και με τρία γρήγορα γκολ ισοφάρισε σε 10-10, ενώ στο 5’ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι με γκολ της Μπιανκόνι για νέα ισοφάριση στο 11-11, όμως δεν κατάφερε να βρει... απάντηση και στο γκολ που πέτυχε η Κιστελέκι στα τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε.

Μάλιστα, η Αλεξάνδρα Ασημάκη έχασε τρομερή ευκαιρία σε επίθεση με παίκτη παραπάνω τρία δευτερόλεπτα πριν την λήξη, με το σουτ της να σταματάει πάνω στην Γκακγκλ.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τον 4ο ευρωπαϊκό τίτλο τα τελευταία 2 χρόνια, αφού έχει κατακτήσει κατά σειρά το Len Trophy, το Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης και το Σούπερ Καπ. Παράλληλα αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 1,5 περίπου χρόνο αφού η προηγούμενη ήταν στις 21 Νοεμβρίου 2014 από την Σαμπαντέλ στον τελικό του Σούπερ Καπ με 9-8 που διεξήχθη στη Βαρκελώνη.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-4, 2-3, 5-1.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Τοτ (φουνταριστό, 4:46), 1-1 Αβραμίδου (π/π, 4:18), 1-2 Έγκενς (περιφέρεια, 2:52), 2-2 Κιστελέκι (2 μέτρα, 2:40), 2-3 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 1:18)

2ο οκτάλεπτο: 2-4 Αβραμίδου (περιφέρεια, 7:03), 2-5 Έμολο (π/π, 5:13), 3-5 Τάκακς (π/π, 4:45), 3-6 Ελευθεριάδου (π/π, 3:59), 3-7 Έγκενς (5 μέτρα, 2:37), 4-7 Άνταλ (περιφέρεια, 1:26), 5-7 Κέστελι (π., 0:07)

3ο οκτάλεπτο: 6-7 Τοτ (φουνταριστό, 6:29), 6-8 Αβραμίδου (περιφέρεια, 6:06), 6-9 Ελευθεριάδου (5 μέτρα, 4:42), 7-9 Σάμπαϊ (π/π, 4:02), 7-10 Ασημάκη (φουνταριστό, 2:42)

4ο οκτάλεπτο: 8-10 Κέστελι (περιφέρεια, 7:44), 9-10 Ζουκς (π/π, 6:40), 10-10 Άνταλ (κόντρα, 6:08), 11-10 Κούνα (κόντρα, 5:04), 11-11 Μπιανκόνι (π/π, 4:13), 12-11 Κιστελέκι (περιφέρεια, 3:52).

Ούιπεστ : Γκανγκλ, Κούνα 1, Άνταλ 2, Κιστελέκι 2, Ζουκς 1, Κέστελι 2, Χέρζσκα, Κουβέσντι, Τοτ 2, Σάμπαϊ 1, Κις, Τάκακς 1, Αράνι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου 3, Ελ. Πλευρίτου, Σώρα, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Έμολο 1, Έγκενς 2, Μπιανκόνι 1, Νιαρχάκου, Σταματοπούλου.