Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2016

ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ

Το καλύτερο ημίχρονο της σύντομης ποδοσφαιρικής ιστορίας της κατέγραψε η εθνική ομάδα του Γιβραλτάρ στον αγώνα με την Εθνική μας.

Το γεγονός ότι παραμένει ισόπαλη επί 44 λεπτά, είναι πρωτόγνωρο για την ομάδα του Τζεφ Γουντ που μετέχει στις διεθνείς διοργανώσεις από το 2014, δηλαδή από τους προκριματικούς του EURO 2016. Εκεί γνώρισε δέκα συντριβές σε ισάριθμους αγώνες και ολοκλήρωσε τη διαδικασία με τέρματα 2-56!
Το μεγαλύτερο διάστημα που κατάφερε να μείνει ισόπαλη ήταν στην αναμέτρηση με τη Γεωργία στην Τιφλίδα, όταν οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30΄ και τελικά επικράτησαν 4-0. Εναντίον της Σκοτίας στη Γλασκόβη είχαν ισοφαρίσει 1-1 στο 19΄, όμως δέχθηκαν δεύτερο γκολ στο 29΄ και υπέκυψαν 6-1.

Αναλυτικά οι δέκα επίσημοι αγώνες του Γιβραλτάρ και το χρονικό σημείο μέχρι το οποίο «άντεξε»...

Γιβραλτάρ-Πολωνία 0-7 (11΄)
Ιρλανδία-Γιβραλτάρ 7-0 (6΄)
Γιβραλτάρ-Γεωργία 0-3 (9΄)
Γερμανία-Γιβραλτάρ 4-0 (12΄)
Σκοτία-Γιβραλτάρ 6-1 (2-1 στο 29΄)
Γιβραλτάρ-Γερμανία 0-7 (28΄)
Γιβραλτάρ-Ιρλανδία 0-4 (27΄)
Πολωνία-Γιβραλτάρ 8-1 (8΄ - το γκολ του Γιβραλτάρ στο 87΄)