Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016

ΜΕ 100αρα ΚΑΙ... ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ!

Στον πρώτο επίσημο αγώνα του ο Ολυμπιακός έδειξε την τεράστια ποιότητά του, επικράτησε με το εντυπωσιακό 117-48 του Φάρου Κερατσινίου, με τον κόσμο του να δίνει δυναμικό παρών στο κλειστό γυμναστήριο «Π. Νικολαΐδης», και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν όχι μόνο να πάρουν μια άνετη νίκη αλλά και να παίξουν εντυπωσιακό κατά περιόδους μπάσκετ, διατηρώντας υψηλό ρυθμό καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Παράλληλα δεν αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση η Λικέντρα Τζόνσον, η Κατερίνα Μπαρτόνοβα και η Μίλιτσα Γιοβάνοβιτς.

Με όπλο το ασφυκτικό πρέσινγκ οι παίκτριες του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν πολλά κλεψίματα και εκδήλωσαν αρκετούς αιφνιδιασμούς. Ασχέτως από την χαμηλή δυναμικότητα του αντιπάλου, ο Θρύλος εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένος και σοβαρός στον αγώνα. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η αρχηγός του Ολυμπιακού, Εβίνα Σταμάτη με 19 πόντους (4 τρίποντα) ενώ ακολούθησαν με 18 η Πέλλυ Παπαμιχαήλ, με 17 η Στέλλα Καλτσίδου και η Στέλλα Φουράκη και με 13 η Όλγα Χατζηνικολάου και η Νατάσα Γκοτζή.

Υψηλός ρυθμός σε όλο τον αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά κάνοντας ένα σερί 10-0, στα 3 πρώτα λεπτά, όταν ο Φάρος πέτυχε το πρώτο του καλάθι. Οι ερυθρόλευκες έπαιζαν με πολύ ζήλο στην άμυνα και έβρισκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Στο 4:45’ το σκορ ήταν 4-16, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε στους 20 πόντους, με την Φουράκη να σκοράρει και να διαμορφώνει το 10-30. Η περίοδος τελείωσε με μια εύστοχη βολή της Νατάσας Γκοτζή με το σκορ να διαμορφώνετε σε 12-31.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό όπως και η πρώτη. Στο 6:50’ οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 14-41. Στο 1:30’ πριν το τέλος, η διαφορά έφτασε στους 39 πόντους (16-55). Σκορ ημιχρόνου 18-59 με την διαφορά δυναμικότητας να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Ίδια εικόνα στην επανάληψη…

Ο υψηλός ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο του αγώνα. Οι ερυθρόλευκες με συνεχείς αιφνιδιασμούς και ωραίους συνδυασμούς συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά. Η Σταμάτη με τρίποντο έγραψε το 27-57 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 32-86. Η Καλτσίδου, μέσα από την ρακέτα διαμόρφωσε το 100-40, 5:13 πριν από το τέλος. Η Σταμάτη με ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο «έφτιαξε» 107- 45, 2’ λεπτά πριν την λήξη, για να φτάσει ο Θρύλος στην τελική επικράτηση με 117-48.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-31,18-59, 32-86, 48-117

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Καπογιάννη): Γκοτζή 13 (2), Σταμάτη 19 (4), Μπόνη 7 (1), Χατζηνικολάου 13, Μάλτση 4, Παπαμιχαήλ 18, Χαλιβέρα 9, Φουράκη 17, Καλτσίδου 17

ΦΑΡΟΣ (Λειβάδης): Κεχαγιά 15, Γκριτζά 6, Βράκα 4, Αλεξανδρίδου 9, Χατζηλεόντη 2, Ακριβού 3, Κοντραφούρη 9