Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016

ΤΟ ΘΡΙΛΕΡ ΤΩΝ... ΘΡΙΛΕΡ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΟΝ ΓΚΡΙΝ! ΔΟΞΑ Λ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 94-95!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -5 (94-89) ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης με τη Δόξα Λευκάδας για την τρίτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League, αλλά με δύο τρίποντα του Έρικ Γκριν οι πρωταθλητές Ελλάδος νίκησαν 94-95 στη Λευκάδα.

Όπως αναφέρει το olympiacosbc.gr, o Γιάννης Σφαιρόπουλος και οι παίκτες του γνώριζαν το πόσο δύσκολη αποστολή είχαν μιας και σε λιγότερο από 48 ώρες, μετά το ματς με την Εφές, είχαν να ταξιδέψουν και να αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Δόξα Λευκάδας. Στο πρώτο δεκάλεπτο η επίθεση λειτουργούσε υποδειγματικά, όχι, όμως, και η άμυνα και έτσι τελείωσε η πρώτη περίοδος με 26-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, ο Θρύλος συνέχισε να είναι καλός επιθετικά, αλλά όχι και αμυντικά για το 45-52.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έκαναν το παιχνίδι που ήθελαν, Γιανγκ και Λοτζέσκι έδωσαν λύσεις επιθετικά, η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά και έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 65-81. Στην τελευταία περίοδο, όμως, όλα ήρθαν πάνω κάτω. Με επιμέρους σκορ 20-4, οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (85-85). Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 94-89, ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο, ο Έρικ Γκριν ανέλαβε δράση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, το δεύτερο ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 95-94.

Δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Ψαθάς, Σκοτ 15, Δεμερτζής 3 (1), Γεωργάκης, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16 (1), Ρόμπινσον 8, Τσαλδάρης 15 (4), Γουέλς 27 (4).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (4ριμπ), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 19 (11ασ, 1τριπ), Αγραβάνης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5 (4ριμπ), Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16 (4).