Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016

ΤΟ... «ΕΚΛΕΨΕ» ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ! (VIDEO HIGHLIGHTS)

Η Νταρουσάφακα επέστρεψε από το -16 (46-30 στο 21') και μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε... έκλεψε τη νίκη από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 70-73!

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στην... καυτή «Aleksandar Nikolic Hall» έκανε απίστευτη ανατροπή και... σίγησε τους Σέρβους! Από το -6 (67-61) δύο λεπτά πριν το τέλος στη... νίκη! Η μεγάλη εμφάνιση του Όγκιεν Κούζμιτς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ δεν ήταν αρκετή, ενώ από την άλλη ο Ουίλ Κλέιμπουρν ήταν πρώτος σκόρερ των Τούρκων με 19 πόντους.

Η ατμόσφαιρα... μαγική και ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας για να χτίσει γρήγορα μία μικρή διαφορά. Τα σουτ έμπαιναν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν γρήγορα στο +11. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η Νταρουσάφακα βρήκε εύκολους πόντους, προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ένα σερί 7-0 (38-27 στο 14') έδωσε... αέρα 11 πόντων στον Ερυθρό Αστέρα.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στην Νταρουσάφακα που πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (8-16 το επιμέρους σκορ) και το τέλος ήταν συναρπαστικό! Τα τρίποντα πήραν... φωτιά (59-57 στο 34') και τελικά με τους Σέρβους να είναι στο +6 (67-61 στο 38') ο Κλέιμπουρν με συνεχόμενα καλάθια έβαλε μπροστά την Νταρουσάφακα (68-69). Οι Ουίλμπεκιν και Ουοναμέικερ έβαλαν τις βολές (70-73) και ο Γκούντουριτς στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν κατάφερε να κάνει κάτι στην τελευταία επίθεση του Ερυθρού Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-30, 52-49, 70-73