Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2016

ΕΤΣΙ... ΑΝΕΛΥΣΕ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΙΠΛΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΡΗ Η ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σπουδαίο διπλό για τον Θρύλο

Ο Ολυμπιακός, με τους Κεμ Μπιρτς και Βασίλη Σπανούλη να κάνουν σπουδαίο ματς, νίκησε 70-63 τον Άρη για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και συνεχίζει πρώτος με το απόλυτο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν άρχισαν καλά το παιχνίδι αμυντικά, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν εύκολους πόντους στο ξεκίνημα και έτσι να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η εικόνα άλλαξε. Ο Σπανούλης έκανε τα πάντα στο παρκέ, το ίδιο και ο Μπιρτς, Λοτζέσκι και Γκριν έδωσαν επιθετικές λύσεις και έτσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 34-44 στο ημίχρονο.

Είχε φανεί από το τρίτο δεκάλεπτο πως η άμυνα των Πειραιωτών είχε σφίξει. Μάντζαρης και Αγραβάνης έπαιξαν σπουδαία άμυνα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παπανικολάου στο ίδιο διάστημα είχε 3/3 πίσω από τα 6.75 και η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 μείωσαν στους εφτά ενώ στις αρχές της τελευταίας περιόδου η διαφορά έπεσε ακόμη και στους δύο πόντους. Οι «ερυθρόλεκοι», όμως, είχαν και πάλι απάντηση. Με τρίποντα των Λοτζέσκι και Αγραβάνη η διαφορά ανέβηκε στο +8 και ο Θρύλος δεν κοίταξε ξανά πίσω του έκτοτε για να φτάσει στη νίκη με 63-70.