Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2016

ΒΗΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ ΜΕ... ΨΥΧΙΚΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - GOOD ANGELS ΚΟΖΙΤΣΕ 85-78

Σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη, επικρατώντας στην παράταση με 85-78 της Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε στο ΔΑΚ Γλυφάδας για την 3η αγωνιστική.

Όπως παρουσιάζει το "osfp.gr"...

Ο Θρύλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο ξέφυγε μέχρι και με 17 πόντους διαφορά αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν με αποτέλεσμα να λήξει η κανονική διάρκεια με 73-73 και να οδηγηθεί το ματς στην παράταση. Εκεί οι «ερυθρόλευκες» επέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και κυριάρχησαν παίρνοντας αυτό που τους άξιζε από το σημερινό ματς. Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό, η Λινέτα Κάιζερ με 25 πόντους η Εβίνα Μάλτση με 20, η Όλγα Χατζηνικολάου με 16 και η Λικέντρα Τζόνσον και Στέλλα Καλτσίδου που σημείωσαν από 10.

Σε θέση οδηγού ο Θρύλος!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Γκούντζ Έιντζελς να αποκτά ένα προβάδισμα 2-5 στα τρία πρώτα λεπτά αλλά ο Θρύλος προσπέρασε στη συνέχεια χάρη στους διαδοχικούς πόντους από την Μάλτση (4-5) και την Χατζηνικολάου (6-5). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να παίρνει ξανά το προβάδισμα με την Τζόνσον (4:55) πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η παρουσία της Κάιζερ δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην Σλοβάκικη ομάδα με την παίκτρια του Ολυμπιακού, να αναγκάζει την βασική σέντερ των φιλοξενούμενων, Γιουρτσένκοβα, να χρεωθεί με δυο φάουλ. Με δυο ελεύθερες βολές της Εβίνας Μάλτση και ένα δίποντο της Τζόνσον ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-13. Στη συνέχεια το προβάδισμα πέρασε ξανά στα χέρια της Γκούντ Έιντζελς (14-17), αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Θρύλο να ανατρέπει εκ νέου την κατάσταση και να φτάνει στο 22-18, έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Λινέτα Κάιζερ.

Βελτίωση στην άμυνα, άψογη επιθετική λειτουργία και +17!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι και να διατηρεί το προβάδισμα με την Κάιζερ να γράφει το 33-26, φτάνοντας στους 12 πόντους στη συμπλήρωση των πρώτων 5 λεπτών. Λίγο νωρίτερα η Τζόνσον είχε χρεωθεί με τρία φάουλ και είχε περάσει στον πάγκο. Η Εβίνα Μάλτση με τρίποντο στο τρανζίσιον εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους (36-46), 4:10 πριν τελειώσει το ημίχρονο και στη συνέχεια η Κάιζερ αύξησε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +12 (3:15). Οι «ερυθρόλευκες» που είχαν βελτιώσει αισθητά την άμυνα τους, ανέβαζαν συνεχώς στροφές και λειτουργούσαν άψογα στην επίθεση. Το νέο καλάθι της Εβίνας Μάλτση διαμόρφωσε το 40-26 και ακολούθησε νέα επιτυχημένη προσπάθεια της Όλγας Χατζηνικολάου για το 42-26 (2:20). Ο Ολυμπιακός είχε να δεχτεί καλάθι 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα, τρέχοντας στο διάστημα αυτό ένα σερί 13-0 για το 44-26, μέχρι να μειώσουν οι φιλοξενούμενες σε 42-28. Όμως η απάντηση ήρθε άμεσα με νέο τρίποντο της Μάλτση η οποία εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 γράφοντας το 45-28, 1 λεπτό πριν την ανάπαυλα στην οποία ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά με 45-31.

Χαλάρωση και παράταση…

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να δεχτούν ένα σερί 13-0 με το οποίο το 51-35, μετατράπηκε σε 51-48, 4’ λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Η αφλογιστία του Ολυμπιακού σταμάτησε μετά από τρίποντο της Μάλτση η οποία σημείωσε το 54-48 (3:20). Από υπέροχη ασίστ της Όλγας Χατζηνικολάου η Τάνια Χαλιβέρα αύξησε ξανά το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 56-48, (2:40) και ακολούθησαν δυο εύστοχες βολές της Τζόνσον για να ξαναπάει ο Θρύλος σε διψήφια διαφορά (58-48), 2:21 πριν τη λήξη της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με 62-54. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις από την γραμμή των 6,75μ. και κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ, αρχικά ισοφαρίζοντας (69-69) και στη συνέχεια περνώντας μπροστά με 69-71. Μια τρεις διαδοχικούς πόντους της Τζόνσον, από μια εύστοχη βολή και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό αφού έκλεψε τη μπάλα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 72-71. Ακολούθησαν δυο εύστοχες βολές της Στελίκοβα για το 72-73 και (0:50’) και μια εύστοχη από την Τζόνσον για το 73-73, 51,4’ πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε την τελευταία άμυνα με την Τζόνσον να κλέβει τη μπάλα στα 7’’ και την Όλγα Χατζηνικολάου να παρεμποδίζεται στο μπάσιμο που επιχείρησε, οι διαιτητές δεν καταλόγισαν το φάουλ και έτσι έμεινε το 73-73 που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Μόνο Θρύλος στο φινάλε!

Στην παράταση ο Ολυμπιακός παρουσίασε και πάλι το καλό του πρόσωπο αφού πήρε τον έλεγχο και δεν δέχθηκε κανένα πόντο μέχρι και 50’’ πριν το φινάλε. Η έξοχη αμυντική λειτουργία ήταν το «κλειδί» που οδήγησε τον Θρύλο στο τελικό 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 62-54, 73-73, παρ. 85-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Σταμάτη (1ασ.), Χατζηνικολάου 16 (8/9β., 7ρ.,3ασ.,1κοψ.), Μάλτση 20(3/6τρ., 3ρ.,4ασ.,4κλ.), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10(6ρ.,3κλ.,1κοψ.), Μ. Γιοβάνοβιτς, Μπαρτόνοβα, Κοσμά 2(4ρ.), Καλτσίδου 10(7ρ.,5ασ.,2κλ.,2κοψ.), Δημητράκου (1ασ.,1κλ.), Κάιζερ 25(9/12διπ.,9ρ.,1ασ.,1κλ.,1κοψ.).

Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε (Πέτερ Γιάνκοβιτς): Όμπλακ 16(3τρ.,6ασ.), Άλεν 17(3τρ.,9ρ.), Ζίρκοβα 3 (1τρ.), Γιανοσκίκοβα 2, Μπαλίντοβα 2, Στεχλίκοβα 10(4ρ.), Γιουρτσένκοβα 7(5ρ.,2ασ.), Κουπτσίκοβα 2, Μπάουφ 19(13ρ.,1ασ.,1κλ.), Μπαμπούροβα.